Історія МАЗ-200

04.04.2021

Історія першої в історії Мінської вантажівки, яка почала історію одного з найпопулярніших виробників. Опис технічних характеристик, зовнішнього вигляду та інших особливостей сідельного тягача. Практичність та універсальність базового шасі у родоначальнику – МАЗ-200. І, звісно, опис модифікацій моделі.

ІСТОРІЯ АВТОМОБІЛЯ МАЗ-200

За часів повоєнного відновлення вантажівки МАЗ грали чималу роль і були передовиками на виробництвах. Крім того, Рада міністрів ухвалила просування розвитку вітчизняного автопрому. У результаті було спроектовано модель МАЗ-200 в 1945 році в Ярославлі, і тільки після випробувань та проведення дослідів вантажівка вирушила на конвеєр до Республіки Білорусь.

Семитонна вантажівка стала, на той час, одним із найпотужніших агрегатів серійного виробництва. До речі, сам Мінський завод було збудовано також з метою розширення автомобільного виробництва. Протягом наступних років Ярославський та Мінський заводи співпрацювали, випускаючи аналогічну техніку, що відрізнялася лише невеликими деталями.

Прикладом цього є ЯАЗ-205 і МАЗ-205. Також Ярославль та ще кілька міст постачали комплектуючі для машин. Згодом МАЗ став не відставати від ЗІЛ та успішно увійшов у виробництво, виконуючи поставлені завдання. МАЗ-200 випускали до 1965 року.

За двадцять років було випущено понад 230 000 агрегатів, що стали частиною різних підприємств. Мала частина змогла прослужити до вісімдесятих років при належному догляді. Але через прогрес та індустріальне зростання зростала і конкуренція моделей. У зв’язку з цим, у наш час перший із МАЗ є надзвичайною рідкістю навіть в автомобільних колекціях.

ТЕХНІЧНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ МАЗ-200

Під час виробництва моделі «200» почали вводити інновації в радянський автопром. Таким чином, вже у сорокових роках почали встановлюватись синхронізатори у КПП. Цей елемент, як відомо, забезпечував більш плавне перемикання між ступенями. Ще більш рідкісний елемент з’явився на панелі приладів – тахометр. У той час цей датчик зустрічався вкрай рідко.

ДВИГУН І КАБІНА МАЗ-200

Спочатку двигун у МАЗ-200 був аналогічний одному з американських, але пізніше в Ярославлі розробили власну версію, ЯАЗ-204 (пізніше 200). Після того, як розробники переконалися у стабільно високих результатах машини, було ухвалено рішення модифікувати модель для військових потреб.

У процесі перетворення двигун став потужнішим, тепер 120 коней, високі борти вантажного кузова, відкидні лави та напрямні для тенту. Функціонал поповнила лебідка на кормі автомобіля. Завдяки їй тягач міг витягувати вантаж, що сягає у вазі десяти тонн.

Але й базову версію не припинили розвивати. Вже за кілька років була покращена кабіна. Так як процес штампування тільки розвивався, виготовлення кабіни з дерева був досить довгим і трудомістким процесом. Згодом кабіна виготовлялася з окремих елементів, подібно до того, як це відбувається зараз.

ГАЛЬМІВНА СИСТЕМА

Пневматична система, що працює за допомогою ресивера та компресора з моторного відсіку. Часто траплялося, що гальма виходили з ладу, що призводило до ДТП (машина майже без управління). У зв’язку з цим гальма переробили.

Ручник утримував маховик коленвала за допомогою «черевиків». У народі часто називався як «аварійний» і регулювався важелем праворуч від керма. Усі чотири колеса обладналися барабанними гальмами із можливістю регулювання колодок.

ХОДОВА ЧАСТИНА І РУЛЬОВЕ УПРАВЛІННЯ

Тип кермового механізму – черв’ячно-секторний. Передатне число – 21,5. Підвіска обладнана ресорами, доповненими амортизаторами (ззаду), задня частина була аналогічна, тільки доповнена дублерами, що підсилюють.

ВДОСКОНАЛЕННЯ ТА МОДИФІКАЦІЇ

Технології швидко розвивалися, і розробники МАЗ-200 намагалися не відставати. Так, протягом усього виробництва з’являлися різні доповнення та модифікації. В останніх версіях фари представляли комбінацію з габаритів та повторювачів поворотника. Лобове скло стало цілісним, а функцію відкриття вирішили скасувати.

Проблемні гальма були вдосконалені, і механізм стоянки став стрічковим. Змінили своє розташування акумулятори. З’явився новий генератор типу Г-25Б та стартер СТ-26, що працює з великими оборотами. Всю електрику перепрофілювали під 24 вольти, замість 12.

У 1962 році Ярославський машинобудівний завод розробив чотиритактну V-подібну шістку під маркуванням ЯМЗ-236. Коней було під капотом 165. Цей двигун майже не стояв на МАЗ-200, тому що була випущена нова модель МАЗ-500. Двосоті модифікації набули додаткових позначень: база – МАЗ-200П, а тягач МАЗ-200М базова бортова модель стала називатися МАЗ-200П, сідловий тягач вироблявся під ім’ям МАЗ-200М.

Також з’явився МАЗ-200Р, який має гідравлічне керування перекиданням кузова, що робило з нього самоскид. Будь-який тягач здатний з повним завантаженням пересуватися по дорозі зі швидкістю до 45 км/год. Найчастіше можна було зустріти модифікацію МАЗ-205, оскільки вантажівки-самоскиди такого типу досі користуються попитом.

З огляду на популярність моделі у роки виробництва, на шасі МАЗ-200 почали ставити й інші установки. Таким чином, МАЗ-200Д став автоцистерною; МАЗ-200-ТЗ – паливозаправник; модель АЦ-525 також була на базі “двохсотки” і виконувала роль молоковоза; на базовому шасі була і ПМ-9 для поливально-мийних цілей; шасі вантажівки стало основою навіть для автокранів К-51, К-52, К-53; контейнеровоза АПК-6.

Також була пожежна версія МАЗ-200. Модель мала лафетні водяні гармати та модульні сходи, які висувалися. Довжина сходів була, ні багато, ні мало, 32 метри. Автомобіль був практичний, переважно, в пожежогасінні, але в деяких випадках застосовувався для будівельних потреб.

Малими серіями моделі «200» випускалися з холодильними установками ЧАР-1-200, і як лісовоз на тій же базі вироблявся МАЗ-501.

З цього видно, що витвір Ярославського та Мінського автозаводів породив автомобіль, який дозволив удосконалити процес роботи в багатьох структурах країни. А проектні відділи досі не зупиняються у розробці нових модернізацій для виконання більш складних завдань.

Довжина7620 мм
Ширина2650 мм
Висота2430 мм
Колісна база4520 мм
Дорожній просвіт290 мм
Передня колія1950 мм
Задня колія1920 мм
Тара6560 кг
Максимальне брутто14500 кг

Можна зробити висновок, що свого часу МАЗ-200 відіграв чималу роль у розвитку радянських республік. Нині ж діти та правнуки цієї моделі продовжують працювати у сотнях та тисячах підприємств на всьому пострадянському просторі і не лише.