Історія МАЗ-509
У повоєнний час у СРСР розвиток промисловості був би неможливий без збільшення кількості вантажного транспорту. Одним із найбільших виробників вантажних автомобілів на той час був Мінський автомобільний завод. У 60-х роках цей завод приступив до виробництва абсолютно нових вантажівок, що одержали позначення МАЗ-500. Також виробник на базі цієї вантажівки виробляв низку спеціальної техніки, у тому числі й автомобілі, призначені для лісозаготівельних робіт. Вантажівки, які використовувалися для перевезення лісу, одержали своє позначення – МАЗ-509.
МАЗ-509 був тягачем, оснащеним причепом-розпуском. Лісовози на базі 500-ї серії вантажівок МАЗ вироблялися дуже тривалий час, за час виробництва він двічі модернізувався. Випуск лісовозів МАЗ розпочався у 1966 році з моделі МАЗ-509П. МАЗ-509П була пробною серією з невеликою кількістю вироблених авто. Виробництво цієї версії тривало недовго – до 1969 року.
На зміну моделі МАЗ-509 у 1978 році прийшов лісовоз із позначенням МАЗ-509А. Це був останній лісовоз, збудований на базі 500-ї серії вантажівок МАЗ. Вироблялася модель МАЗ-509А до 1990 року.
Конструктивні особливості
Як вже булосказано, збудований лісовоз на базі МАЗ-500, але мав він ряд відмінностей. На той час усі вантажівки МАЗ були одними з найсучасніших у СРСР, але від МАЗ-500 лісовоз відрізнявся досить серйозно трансмісією.
Силова установка МАЗ-509 не відрізнялася від моделей 500-серії. Це був зовсім новий силовий агрегат ЯМЗ-236. Цей мотор був 6-циліндровим, з V-подібним положенням циліндрів, мав водяну систему охолодження. Потужності його було достатньо, щоб на базі звичайної вантажівки МАЗ-500 виробляти і сідловий тягач та лісовоз.
А ось трансмісія, яка використовувалася на МАЗ-509, була дещо іншою, ніж у інших моделей. Лісовоз був першим автомобілем Мінського заводу, який оснащувався повним приводом. Крім цього, для лісовозу була переглянута і коробка передач. У моделей МАЗ-509 вона була 5-швидкісною, відрізнялися і передавальні числа коробки. Спочатку на лісовози встановлювався передній міст із планетарним редуктором, від якого швидко відмовилися на користь мосту звичайної конструкції.
Напівпричепи, що використовуються
Для перевезення деревини із цим тягачем використовувалися два причепи-розпуски – ГКБ-9383 та ТМЗ-803М. Ці причепи були двохосьовими та оснащувалися механізмом самозатягування. Цей механізм дозволяв складати візок причепа і вантажити його на тягач. Коли візок не використовувався і був занурений на тягач, МАЗ-509 був двохосьовим, коли ж потрібне було перевезення деревини, причіп розкладався і лісовоз ставав чотириосьовим, з двома провідними мостами. Використання цих причепів-розпусків дозволяло перевозити на МАЗ-509 деревину завдовжки 17-27 м.