Історія МАЗ-5440

04.04.2021

Першим білоруським тягачем, який зміг виїхати на магістральні автошляхи, став МАЗ-5440. Цей тягач вигравав титули «Найкращої вантажівки року», виробники повністю адаптували його під європейський ринок, дотримуючись досить жорстких стандартів Євросоюзу. МАЗ-5440 призначався для перевезень комерційного типу на далекі відстані. За короткий проміжок часу представлена модель МАЗу була визнана найкращою в Росії за класовою приналежністю.

Історія створення тягачів лінійки МАЗ-5440 розпочалася у далекі дев’яності роки. Сам випуск цих магістральних вантажних автомобілів розпочався у 1997 році. Для створення якісного тягача та вироблення певного іміджу Мінський автомобільний завод запросив до співпраці німецький автомобільний концерн MAN. Крім європейського споживача ця модель знайшла велику популярність у Російській Федерації. А випуск нової модернізованої моделі МАЗ-5440 А8 2000 року зробив прорив на вітчизняному ринку серед сідельних тягачів. Цьому послужила висока комфортабельність кабіни та легкість в управлінні, а також поєднання надійності в дорозі та цінової політики до даного агрегату.

Незважаючи на те, що виробництво було орієнтоване на європейського споживача, розробники розуміли, що основним покупцем стане Росія. Робота заводу у цьому напрямі дозволила впровадити у цей серійний тягач безліч сучасних та інноваційних рішень. Після випуску МАЗ-5440 швидко отримав сертифікацію у Російській Федерації.

МАЗ-5440 мав велику перевагу перед західними тягачами свого класу. Цьому сприяла його вартість та посилена підвіска. Завдяки цій підвісці можна долати дороги поганої якості, а без ремонту автомобіль легко працює до капремонту. Виробники зуміли досягти відповідності автомобіля стандарту «Євро-3», що дозволяло здійснювати міжнародні вантажні перевезення як автопоїзд, а саме як тягач із причепом.

Дизайн та конструкція

Перше, що падає у вічі, це покращена і модернізована кабіна. Розробники переробили свої вихідні джерела під європейські стандарти, збільшили їй висоту, надали витонченості обводам, що вплинуло на поліпшення властивостей аеродинаміки. Зовнішній вигляд кабіни багато в чому нагадує європейські аналоги. Для зменшення маси кабіни використали високоміцний пластик. Для покращеного огляду як спереду, так і ззаду були встановлені дзеркала заднього виду великих розмірів, так само цьому сприяло переднє панорамне скло.

Для захисту кабіни та окремих деталей із пластику від корозії застосована сучасна технологія фарбування. Також було пофарбовано шасі, а пластик без фарби чудово вписався в загальну органіку дизайну.

Конструктори забезпечили водіїв усіма зручностями для здійснення далеких рейсів. Це стосується і пневматичного сидіння водія, яке оснащене безліччю додаткових функцій. У кабіні крім водійського, є одне пасажирське крісло, а так само одне або два спальних місця, залежно від модифікації. Панель керування була переобладнана сучасними датчиками та кнопками, стала більш охайною та зручною. Було покращено рульову систему та встановлено електричні склопідйомники. Окрім цього з’явився бортовий комп’ютер, система автоматичного контролю кліматом у салоні, аудіосистема та тахограф.

Для надійної роботи усіх основних вузлів встановлено багато комплектуючих від відомих європейських виробників, зокрема електроніка. На моделі з двигунами концерну MAN встановлювали коробку ZF-Ecosplit 16S або ЛіаЗ.

На цю модель з базовою комплектацією встановлений V-подібний восьмициліндровий двигун з турбонаддувом ЯМЗ-650, що працює на дизельному паливі. Цей мотор відповідає європейським вимогам щодо екологічності та відноситься до стандарту «Євро-4». Бережна експлуатація агрегату дає змогу долати до 800 тисяч кілометрів без капітального ремонту. Для плавного запуску в холодну пору встановлена система підігріву двигуна. Для роботи з оптимальною температурою двигуна була розроблена сучасна система його охолодження.

Мотор для моделі зі стандартною комплектацією при потужності 400 к.с. здатний розвивати швидкість тягача до 120 км/год. При русі із середньою швидкістю 60 км/год витрата палива на 100 км становить 32 літри. Об’єм паливного бака розрахований на 500 літрів. На МАЗ-5440 встановлюється механічна коробка на 9 ступенів.

Колісна формула автомобіля 4х2. Гальма встановлені роздільного типу, задні та передні колеса гальмуються окремими системами. МАЗ-5440 має наступні габарити: висота – 4 метри, довжина – 6 метрів і ширина – 2,55 метрів. Базова маса вантажівки 7600 кг, а повна – 18000 кг.

Існує декілька варіантів модифікацій сідельного тягача моделі МАЗ-5440. Найбільш передовими вважаються МАЗ-5440 А8 та А9.