Цікаві подробиці про експлуатацію КМУ

30.06.2023

Тросові або шарнірно-зчленовані крани-маніпулятори – це спецтехніка в Україні, яку успішно використовують майже два десятиріччя. Ми вже неодноразово розповідали, як обрати та купити кран маніпулятор, які основні технічні характеристики, за якими обирають КМУ.

А ще є доволі цікаві нюанси, які важливо знати тим, хто планує використовувати крано-маніпуляторні установки на бортових автомобілях, самоскидах, сміттєвозах та іншій спеціальній техніці.


Які права мають бути в водіїв, які працюють на автомобілях з КМУ?

Самоскид, бортова вантажівка, причіп, в яких поза або перед кузовом встановлено кран-маніпулятор, в принципі є звичайним вантажним транспортним засобом. Це два різних за функціональним призначенням пристрою, з’єднані в одному агрегаті: вантажівка переміщає вантаж, а маніпулятор виконує вантажно-розвантажувальні роботи.

Для керування вантажним автомобілем, маса якого перевищує 3,5 тонни та причепом з максимальною масою 750 кг, потрібне посвідчення водія категорії С. Отже, для роботи з КМУ варто подумати про отримання прав на керування автомобілів з більш потужними причепами. Право управління транспортними засобами з вантажними причепами дає категорія РЄ.

Для водія крана-маніпулятора цілком логічно поєднати обов’язки – тобто виконувати роботу оператора КМУ. Як правило, так і надходять у більшості компаній. У цьому випадку водієві необхідно пройти спеціальний курс навчання та після атестації отримати посвідчення оператора КМУ. Звертаємо вашу увагу, що оператор КМУ набуває своїх навичок набагато простіше та легше, ніж оператор традиційних автокранів.


Навіщо важким КМУ потрібні багатоколісні шасі?

Міні-крани, малі та легкі гідроманіпулятори зазвичай ставлять на 2-вісні вантажні шасі, які мають чотири колеса. Максимальна маса таких вантажівок не перевищує 3,5 тонн. 3-, 4- і навіть 5-вісними бувають більші вантажні автомобілі, які мають середню або високу вантажопідйомність.

Колісна формула – це параметр, який вказує, скільки коліс у автомобіля та скільки з них – ведучі. Відповідно, за цією формулою легко визначити і скільки осей у транспортного засобу. Наприклад, якщо колісна формула 6х4, значить, автомобіль має 6 коліс (4 ведучі) і три осі ходової частини.

Залежно від ваших потреб, для середніх та важких КМУ HC Industrie, XCMG та інших торгових марок підбираються шасі з колісними формулами 4х2, 4х4, 6х4, 6х6 або 8х4. Повнопривідні шасі 4х4, 6х6 забезпечують високу прохідність. Наприклад, на шасі з колісною формулою 6х6 ставлять КМУ із негативним кутом нахилу стріли, щоб можна було працювати буром у важкодоступних місцях.


Навіщо потрібна підкатна вісь?

Всі помічали, що на багатьох вантажних машинах та КМУ з кількома осями одна пара коліс іноді піднята над землею. Але не всі думали над тим, чому так.

Це дуже необхідна функція. Підняті колеса вантажного авто називаються “підкатна вісь”. На ній лежить кілька найважливіших функцій:

  • Насамперед підкатна вісь знижує навантаження на головні осі. Навантаження у своїй рівномірно розподіляється. Тобто, за рахунок підкатної осі автомобіль при повному завантаженні вкладається в наявні норми граничного осьового навантаження. Таку вісь опускають, щоб повністю завантажене вантажне авто не сильно псувало асфальт.
  • В транспортному стані (коли КМУ складено) покращується керованість вантажної машини, коли її кузов максимально завантажений. Також, покращується зчеплення коліс авто з дорожнім покриттям у негоду, зменшується паливна витрата та збільшується стійкість авто при маневруванні.

Фото: джерело інтернет.