Для чого потрібні аутригери?

23.02.2024

Для тих, хто користується такими підйомними механізмами, як автогідропідйомники, крано-маніпуляторні установки і автокрани – вантажні автомобілі з такими механізмами мають бути особливо стійкими. Значну роль у забезпеченні такої стійкости відіграють парні виносні опори, що висуваються, – так звані аутригери.


Що таке аутригери і в яких видах спецтехніки їх використовують?

Аутригерами називають виносні опори різної спецтехніки, такої як:


Роль, яку відіграють аутригери, у роботі сучасної техніки

Аутригери відіграють роль у забезпеченні стійкості та безпеки кранів-маніпуляторів, автовишок, автокранів тощо. Вони є висувними опорами, які розширюються з основи підйомного механіхму для збільшення його опорної площі та рівномірного розподілу ваги.

Автовишки та автокрани мають 2 пари аутригерів – передні та задні. Залежно від повної маси базового шасі для роботи крано-маніпуляторних установок можуть застосовуватись 2 або 4 стандартні стабілізатори поперечної стійкості, а також додаткову стійкість важкому транспортному засобу з підйомним механізмом у розкладеному стані досягають завдяки виносним опорам із збільшеним вильотом (так звані XL, XXL-стабілізатори).


Види виносних опор

Існує кілька різновидів аутригерів, серед яких виділяються поворотні та телескопічні.

Види:

  • Телескопічні – висуваються убік при розгортанні установки. Наводяться рух гідравлічною системою крана, що досить зручно при експлуатації. Більшість моделей техніки оснащені такими лапами.
  • Поворотні – тут назва каже сама за себе: для розміщення маніпулятора такі опори повертаються і приймають робоче положення. Конструктивно влаштовані складніше, тому є дорогими та застосовуються для встановлення на нестандартні машини з вимогою збільшеної прохідності.

Ще один важливий момент – встановлення крана на підставки. Їх використовують при роботі на нерівній поверхні або на нестабільному ґрунті, коли стійка може просто просісти. Дані елементи розширюють площу опори, як широкі лижі на пухкому снігу. За таких умов на маніпуляторі можна виконувати різні операції та перевантажувати велику вагу в рамках, допустимих технічними стандартами.


Ознаки несправності опор в кранових установках

Наочні ситуації, коли аутригери в автомобільних кранах були несправні, використовувались неправильно або не застосовувались взагалі.

Будь-який маніпулятор, автокран, автовишка оснащені аутригерами, без них експлуатація установки забороняється. Якщо навіть одна з лап пошкоджена, машина може впасти з вантажем, що призведе до плачевних наслідків. Щоразу перед зміною кранівник повинен оцінювати стан опор і перевіряти їх у працездатність. За наявності несправності машина знімається з експлуатації та прямує на ремонт.

Працюючи на спецтехніці, часом доводиться стикатися з різними проблемами, у тому числі і з виходом з ладу опор. Будь-яка поломка таких конструкцій пов’язана з серйозними ризиками, тому пошкоджений елемент вимагає термінової заміни. Слід купити оригінальну запчастину та провести монтаж у професійній майстерні.

Основні ознаки поломки виносних опор:

  • неповне їхнє висування;
  • наявність зазору біля основи навіть за повного виходу;
  • робота із заїданням, звуки у процесі ходу;
  • наявність патьоків олії на гідравліці;
  • розхитування крана під час роботи.

Фото – власні, партнерські та інтернет.