Продаж МАЗ: раціональне продумане рішення чи співробітництво не на користь Україні?
Купити МАЗ чи не купувати? Питання, що є складнішим ніж у відомій шекспірівській п’єсі «бути чи не бути»… Хочемо подискутувати на цю доволі таки складну тему – чи є правильним рішенням продавати та купувати вантажівки МАЗ під час широкомасштабного вторгнення росіян з урахуванням посередництва білорусів у війні.
Чи можна ще купити спецтехніку на МАЗах?
Українські екс-дилери вантажних брендів від заводів з країн-агресорів (рф, рб) з 24.02.2022 з відомих причин припинили співпрацю з постачальниками нових вантажівок МАЗ, ГАЗ та інших торгових марок з росії та білорусі.
Спогади минулих років
Для довідки: станом на початок 2022 року в Україні працювало офіційне представництво «МАЗ-Україна», яке створило торгово-провідну мережу з понад 10 українських підприємств, які мали статус дилера заводу МАЗ в Україні. Заборони згідно українського законодавства на імпорт МАЗів на той період не було.
Ті компанії-дилери, які займались цими брендами багато років і інвестували в розвиток торгових представництв цих торгових марок в Україні, завжди враховували те, що кінцевий споживач автівок не має чекати тижнями і навіть місяцями, аби отримати нову вантажівку. Тому багато автівок закуповувалось, як то кажуть «про запас», аби мати можливість миттєво задовільнити попит на різноманітні вантажні шасі, самоскиди, бортові автомобілі, автокрани тощо.
На початку широкомасштабного вторгнення у прямих українських постачальників вантажівок з Мінська, серед яких і наша компанія, на складах накопичувалось декілька десятків вантажівок найбільш затребуваних моделей (МАЗ-4371, -5340, -6312, -6501). Це ті вантажні шасі, які закупили наприкінці 2021 року в рамках ще на той час діючої дилерської угоди між мінським автозаводом і кожним українським дилером. Особливо варто відмітити, що кошти, які було витрачено на закупівлю вантажівок з Мінська, потрапили в бюджет сусідньої країни ще в 2021 році, а необхідні податкові та митні платежі компанії-постачальники зробили теж в той період, але в бюджет нашої країни.
Станом на сьогодні, після року широкомасштабної війни, більшість цих машин вже отримали нові спеціальні кузовні надбудови вітчизняного та імпортного виробництва (бортові платформи, самоскиди, автоцистерни для ПММ, автокрани, автогідропідйомники тощо). Виготовлена на МАЗах спецтехніка в Україні успішно працює на потреби нашої держави, що знаходиться в воєнному стані:
- В силових структурах (більшість машин одразу було передано на потреби ЗСУ).
- На об`єктах критичної інфраструктурі (енергетика, житлово-комунальний сектор).
- В державному та приватному бізнесах (аграрно-промисловий комплекс, будівництво доріг та будинків, товарна логістика і т.д.).
Використання залишків МАЗів в Україні 2019-2021 р.вип., які не мають пробігу, для виготовлення самоскидів, бортових вантажівок, автокранів, бензовозів та іншої спеціальної техніки є раціональним і обґрунтованим рішенням. Такий підхід до бізнесу є стратегічно продуманим всупереч упередженим думкам частини суспільства щодо використання «автівок від агресора», адже Україна наразі потребує будь-яку вантажну авто- та спецтехніку, яка допоможе відвоювати та відновити країну.
Також наявність таких автівок на складах дилерів – це відмінний обмінний фонд для тих, хто має аналогічну техніку на МАЗах, яку закупили до війни:
- По-перше, можна замінити на нові шасі ті мінські автівки, які в багатьох випадках у власників постраждали від уламків та обстрілів, але разом з тим надбудова залишилась неушкодженою. «Реанімація» старої спецтехніки за рахунок встановлення існуючих кузовних надбудов на нові шасі – це раціональне рішення, яке дасть змогу власнику автопарку зекономити грошовий ресурс в порівнянні, якби прийшлось закупати і нову автівку, і нову надбудову, будь то автовишка, кранова установка, самоскидальна або бортова платформа, цистерна і т.п.
- По-друге: всі нові МАЗи в Україні, які наразі є на складах екс-дилерів, є потенційними «донорами» необхідних ремкомплектів для виконання сервісу та ремонту інших машин. Рано чи пізно український ринок зіткнеться з дефіцитом оригінальних запчастин на МАЗи, хоча зараз ще зарано хвилюватись про це, тим паче завжди можна підібрати відповідні аналоги з Європи чи Китаю.
Удосконалені вантажівки «з новим обличчям»
Разом з тим, компанія «Укравтокомплект» провела ряд удосконалень конструкції кабіни та інших узлових елементів, поліпшила базову заводську комплектацію вантажівок, розширила можливості сервісного обслуговування МАЗ в Україні та виконала необхідний ребрендинг і замінила шильду мінського заводу на власну, від українського виробника.
Таким чином маркетингове просування торгової марки з білорусі не відбувається, а кошти з реалізації виготовлених спецавтівок з поліпшеною конструкцією та комплектацією на базі залишків білоруських шасі підуть в скарбницю України.