Своєчасний сервіс та ремонт КМУ – запорука ефективної експлуатації спецтехніки
Відомо, що навіть найнадійніша спецтехніка в Україні, в тому числі і крани-маніпулятори (КМУ), колись виходить з ладу. Питання планового обслуговування і своєчасного ремонту власники КМУ можуть вирішувати різними шляхами:
- Перший, найбільш очевидний – звернутися до офіційних дилерів. У них зазвичай є все, що необхідно для якісного ремонту. Але, на жаль, не всі постачальники КМУ готові надавати локальні послуги з сервісу та ремонту.
- Можна використовувати сервіс, пропонований компаніями-продавцями (наприклад, де раніше було прийнято рішення купити кран-маніпулятор з монтажем на базовий транспорт), – цей варіант є найнадійнішим в тому випадку, якщо продаж КМУ виконується офіційно і за всіма правилами. Звернувшись в сервісний відділ компанії “УкрАвтоКомплект”, ви отримаєте передпродажну підготовку кранів-маніпуляторів, повну гарантійну підтримку, а також зможете скористатись сервісно-ремонтними послугами, коли спливе термін заводської гарантії.
- Можна звернутись до незалежних сервісних станцій (майстерень). Але багато таких майстерень орієнтуються на виїзну роботу. Працювати з ними можна, але, по-перше, лише переконавшись у компетентності фахівців, а по-друге, потрібно відразу розраховувати на самостійний пошук запчастин, тому що подібні організації, в основному, можуть не мати достатньої номенклатури оригінальних деталей.
- Ще можна здійснити ремонт КМУ самостійно. Але такий варіант має ще більше ризиків, ніж ремонт у приватній майстерні: проблематично придбати імпортні запчастини, а встановлювати відповідні за габаритними та посадковими розмірами деталі від інших техзасобів доволі ризиковано.
Далі ми докладніше розглянемо, які основні причини поломок в крано-маніпуляторних установок, внаслідок яких потрібно буде звертатись в сервіс.
Коли і як заборонено працювати на маніпуляторі
Як відомо, кран-маніпулятор відноситься до небезпечних видів техніки, але при цьому має великий функціонал. Щоб освоїти такого звіра, в першу чергу, необхідно дотримуватись вимог техніки безпеки і ніколи не робити того, чого ну вже зовсім робити не можна!
КМУ – не іграшка, і найменша помилка не «зійде з рук» горе-оператору. Наступні вимоги техніки безпеки для того й встановлені для забезпечення роботи КМУ без аварійних ситуацій.
Чого не можна робити під час експлуатації КМУ
- Використовувати в процесі навантаження вантажозахоплювальні пристрої, що не відповідають особливостям та вазі вантажу.
- Залучати до стропувальних операцій сторонніх осіб.
- Намагатися піднімати вантажі, що перевищують за масою допустиму вантажопідйомність крана.
- Опускати стрілу з підвішеним вантажем до краю, коли маса вантажу перевищить вантажопідйомність самого крана.
- Виконувати різке гальмування, повертаючи стрілу із закріпленим вантажем.
- Переміщати платформи, візки та залізничні вагони за допомогою гака.
- Піднімати гаком вантаж, який засипаний ґрунтом або іншими предметами, або змерзлий до землі.
- Здійснювати підйом вантажу, обв’язаного та застропованого з порушеннями правил.
- Піднімати вантаж, що заповнює тару вище за рівень її бортів.
- Складати вантаж у безпосередній близькості до краю траншей, котлованів, укосів.
- Розташовувати вантаж зверху різних трубопроводів та електрокабелів.
- Піднімати вантаж із людьми. Не зважаючи на те, що робочі кошики як для автовишок використовуються на стрілах КМУ і є в асортименті додаткового обладнання у багатьох виробників, українське законодавство обмежує такий засіб використання кранів-маніпуляторів.
- Завантажувати або розвантажувати транспортний засіб, якщо у його кабіні знаходяться люди.
- Працювати з газовими балонами, які не укладені у спеціально призначені для цього контейнери.
- Використовувати кінцеві вимикачі для зупинки механізму в автоматичному режимі.
- Виконувати вантажопідйомні роботи, якщо у маніпулятора несправні прилади безпеки або гальма.
Можливі причини зниження вантажопідйомності маніпулятора
Буває, що маніпулятор справний, і вантажопідйомність на даному вильоті стріли розрахована правильно, а ось не може підняти КМУ вантаж допустимої маси.
Найпоширенішими причинами зниження вантажопідйомності стріли маніпулятора є:
- Несправність регулюючого клапана гідророзподільника
- Несправність гідронасосу
- Занадто густе гідравлічне масло
- Засмічення редуктора
- Надмірне стиснення силової пружини.
Де і коли вжити заходів, щоб запобігти подібним «сюрпризам»? Необхідно лише дотримуватись вимог законодавства та технічної документації до пристрою.
У документації до кожного КМУ вказується періодичність його технічного обслуговування. Треба просто дотримуватися інструкцій. Своєчасне технічне обслуговування КМУ коштуватиме дешевше, ніж втрата вигідного замовлення через втрату вантажопідйомності стріли.
Перед кожним рейсом необхідно переконатися в справності всіх вузлів та агрегатів КМУ, ось тоді виконавця не підстерігатиме несподівана поломка маніпулятора.
В наступних статтях обговоримо, які нюанси експлуатації КМУ влітку.
Фото – джерело інтернет.