Які навички та дозволи потрібні для керування роботою крана-маніпулятора?

26.11.2024

Крани-маніпулятори можуть бути встановлені на такі вантажні автомобілі, як сідлові тягачі, вантажні шасі, бортові платформи, самоскиди, сміттєвози. Також крано-маніпуляторні установки (КМУ) монтують на причіпну техніку та інші транспортні засоби.

Крани-маніпулятори

Професія оператора КМУ є вельми затребуваною і актуальною. Роботу з краном-маніпулятором повинен виконувати оператор з відповідними навичками та кваліфікацією: перевага крана-маніпулятора в тому, що навичок та досвіду для його користуванням потрібно менше, ніж для роботи на автокрані, проте, бути тільки вправним водієм вантажівки з краном-маніпулятором теж недостатньо.

Які навички та освіту має мати оператор КМУ?

Професія оператора КМУ є дедалі більш затребуваною у багатьох галузях української економіки. Такий фахівець відповідає за керування такою потужною та складною вантажопідйомною технікою, як кран маніпулятор. Вантажна спецтехніка з КМУ використовується для транспортування та підіймання багатотонних вантажів, оператор КМУ слідкує та регулює швидкість подачі вантажів, а також виконує багатьох інших завдань, які стосуються безпеки самого оператора, спецтехніки і оточення на робочому майданчику в цілому. Оператори КМУ беруть участь у логістичних перевезеннях і працюють на наступних об`єктах:

  • Будмайданчики
  • Порти
  • Термінали
  • Переробні заводи
  • Логістичні склади.

Машиніст або оператор крана-маніпулятора є відповідальним за:

  • безпечне використання КМУ
  • ефективне виконання завдань
  • забезпечення надійної роботи пристрою.

Як зазначалось вище, стати професійним та досвідченим оператором КМУ легше та швидше, ніж пройти курс навчання, щоб займати аналогічну посаду для керування автомобільними кранами. Для роботи оператором потрібно отримати профільну освіту або пройти спеціальну підготовку у навчальних центрах. Навчання на цю професію може відбуватися на базі технічних вишів, але частіше і простіше отримати навики можна на курсах підвищення кваліфікації.

Оператору КМУ для роботи необхідна підготовка, що включає не лише теоретичні знання, а й практичні навички управління краном-маніпулятором. Для застосування на практиці набутих професійних навичок з управління вантажопідйомною технікою та отриманого дозволу на управління КМУ працівник повинен бути сертифікованим і мати відповідні актуальні дозвільні документи. У процесі роботи машиніст КМУ дотримується вимог безпеки, надає необхідну звітність про виконану роботу і щодня перевіряє працездатність техніки.

Працівник має бути готовим до роботи з важкими та великогабаритними вантажами та швидко і адекватно реагувати на різні робочі штатні та позаштатні ситуації. Крім того, оператору необхідно знати технічні характеристики крана-маніпулятора, вміти проводити оперативну діагностику та ремонт, щоб забезпечити безпечну та ефективну роботу.

Вимоги до працівника, який відповідатиме за роботу крана-маніпулятора, – це:

  • Міцне доров’я та фізична витривалість.
  • Правильне розуміння інженерних креслень та вміння читати вантажно-висотні характеристики кранової техніки.
  • Вміння працювати з комп’ютером та володіння основами гідравліки та електротехніки.
застосування крана-маніпулятора

Посадова інструкція оператора КМУ:

  1. Підготувати КМУ до роботи, оглянути її компоненти та переконатися у справності техніки.
  2. Керувати роботою КМУ, піднімаючи та опускаючи вантажі, переміщуючи їх по території робочого майданчику.
  3. Протягом усієї робочої зміни регулярно оглядати вузли та агрегати механізмів та забезпечувати відповідні умови для їх коректної роботи.
  4. Стежити за безпекою інших працівників на робочому майданчику, дотримуватися правил транспортної безпеки під час роботи з багатотонними вантажами.
  5. Фіксувати роботу крана-маніпулятора, вести облік піднятих вантажів та звітувати про виконану роботу.
купити кран-маніпулятор ціна

До обов`язкових знань оператора КМУ слід віднести наступні документи та теми:

  • посібник з експлуатації кранової техніки
  • виробнича (посадова) інструкція з безпеки
  • термінологія
  • результати проведених техоглядів та техобслуговувань техніки
  • як влаштовано вантажозахоплювальні пристрої
  • методика стропування вантажів
  • інструкція з охорони праці
  • прийоми та способи надання першої допомоги постраждалим.

Щорічна атестація операторів КМУ ОБОВ’ЯЗКОВА!

Вимоги до водія транспортного засобу з КМУ

Для керування вантажівкою з GVW > 3,5 т водій має отримати посвідчення категорії С, яке надає право керувати вантажівками, які мають GVW 3,5-7,5 т та понад 7,5 т, а також автопотягами з причепом з GVW до 750 кг.

На практиці автомобілі з кранами-маніпуляторами не тільки переміщають вантажі на майданчиках, а й транспортують їх. Причепа із максимальною масою 750 кг недостатньо для транспортування багатотонних вантажів. Право управління транспортними засобами з вантажними причепами дає категорія CE. Тому водію краще мати права CE, щоб керувати автомобілями з більш потужними причепами.

Резюмуючи, для виконання обов’язків водія вантажівки з КМУ потрібні відповідні водійські права. Для того, щоб керувати спецтехнікою, одних лише прав водія недостатньо: для керування роботою крана-маніпулятора на додачу до водійського посвідчення необхідно отримати посвідчення оператора КМУ.

машиніст КМУ

Підготовка робочого майданчика для керування краном-маніпулятором

При роботі з краном-маніпулятором для забезпечення ефективної роботи безпека відіграє вирішальну роль.

Основні правила та норми, які спрямовані на забезпечення безпеки працівників та запобігання нещасним випадкам при роботі з КМУ:

  1. Забезпечити правильну експлуатацію та обслуговування обладнання. Перед початком роботи необхідно перевірити технічний стан КМУ, переконатися у справності всіх механізмів та механізмів безпеки.
  2. Підготувати робочу зону. Перед використанням КМУ необхідно переконатися в тому, що робоча зона знаходиться в безпечному стані, немає перешкод і людей у ​​небезпечній близькості.
  3. Краном-маніпулятором повинен керувати оператор з відповідними навичками та кваліфікацією.
  4. При роботі з КМУ оператор повинен використовувати необхідні засоби захисту (захисний шолом, окуляри, рукавички тощо).
  5. Дотримуватися правил безпеки під час підіймання та переміщення вантажу.

Один із найважливіших моментів, від якого залежить успішна робота КМУ надалі – ретельна підготовка місця для роботи крана-маніпулятора. Щоб правильно підготувати КМУ до роботи, виконайте такі дії:

  1. Переконайтеся, що транспортний засіб надійно зафіксовано гальмом стоянки.
  2. Підготуйте рівний робочий майданчик для аутригерів крана-маніпулятора.
  3. Тримайте на безпечній відстані від ЛЕП.
  4. Натисніть на зчеплення і увімкніть КВП на привод насоса.
  5. Розсуньте повністю аутригери та виставте їх, щоб надати крановій установці необхідної стійкості.
  6. У разі встановлення аутригерів не допускайте відриву передніх коліс крана-маніпулятора від опорної поверхні.
  7. Після того, як виставлені аутригери, переконайтеся у відсутності крену. Якщо неправильно встановити крану-маніпулятор, можна поламати аутригери або автомобіль з КМУ може перекинутися.
  8. Перевірте, щоб ґрунт не просідав під аутригерами та не ушкоджувалося покриття робочого майданчика. Під час роботи крана поверхня під опорами має бути горизонтальною.
  9. Перед початком роботи обов’язково здійсніть огляд та перевірку КМУ та стропувальних пристроїв. Використання пошкоджених стропувальних пристроїв може призвести до падіння вантажу.

Крани-маніпулятори HC Industrie в Україні
на галузевих виставках та презентаціях

14-16 травня

бортова з КМУ

В наших інших матеріалах:

  1. Які бізнеси потребують застосовувати крани маніпулятори?
  2. Загальні правила розташування вантажів в кузові автомобіля з КМУ (готується)
  3. Ознаки перевантаження на повному вильоті стріли крана-маніпулятора (готується).