Який зерновоз вибрати: сталевий або алюмінієвий?
Самоскиди зерновози – це надзвичайно важливі вантажні автомобілі, які перевозять різноманітні зернові та олійні культури. Багатотонні вантажі із збіжжям, яке буде доставлено в повному обсязі, сухим, непошкодженим сонцем, вологою, пилом, брудом та комахами, – ось ця мета, яку хочуть досягти ті, хто замовляє та купує новий зерновоз або партію такої вантажної спецтехніки.
Які були раніше вантажівки для транспортування врожаїв?
Раніше питання «який зерновоз вибрати» мало дуже обмежені діапазони вирішення. Ще донедавна наші аграрії знали тільки про стандартні типові самоскиди та причепи із сталевими зерновозними кузовами, які пропонували російські та білоруські автомобільні заводи, чиї нові вантажівки наразі не імпортуються в Україну, проте, ці «робочі конячки» до сих пір помітно на наших дорогах.
Рідше можна було зустріти самоскиди із заднім та бічним розвантаженням на базі українських КРаЗів, а сталеві зерновози на базі нової іноземної техніки з Європи та Азії могли собі дозволити лише деякі заможні аграрні компанії, в кращому випадку українські аграрії тішились і раділи, якщо випадала можливість в країнах ЄС купити зерновоз із пробігом, в задовільному технічному стані.
Наразі ситуація корінним чином змінилась: продаж зерновозів в Україні доволі насичений. Можна купити самоскиди зерновози, які:
- Імпортовані «європейці» (нові або з пробігом). Як і раніше, на такий новий зерновоз ціна «кусатиметься».
- Зроблені в Україні нові самоскиди-зерновози із монтажем на нові шасі, сідлові тягачі та причіпну техніку від відомих світових вантажних брендів з Європи, Китаю та Південної Кореї.
Зерновозні кузови вже пропонуються не тільки традиційні сталеві. Сучасні виробники пропонують іноваційне рішення – надлегкі алюмінієві зерновози на базі вантажної та причіпної техніки. Звернувшись в компанію «УкрАвтоКомплект», ви можете новий самоскид зерновоз купити, будь-якої конфігурації, місткості та вантажопідйомності.
Який зерновоз кращий, метал чи алюміній використати для виготовлення кузова, які обмеження законодавства України впливають на припустиме навантаження такої техніки? Спробуємо розібратись в цих важливих для тих, хто хоче купити зерновоз, питаннях.
Який зерновоз вибрати: переваги та недоліки зерновозів зі сталі або алюмінію
Зерновози з кузовом, який зварено з алюмінію, – це універсальне рішення для тих, хто транспортує товари тривалого користування. Алюміній є одним з найлегших і найміцніших металів, який варто застосовувати навіть для важких умов експлуатації. Алюмінієві зерновози є надійною альтернативою традиційним сталевим зерновозам і чудово впораються з великими обсягами збіжжя, олійних культур, добрив та інших сухих сипких вантажів.
Які переваги зерновозів, чиї кузови виготовлено з алюмінію:
- Легка вага, яка буде особливо корисна під час їзди та маневрування з вантажами, в поєднанні із здатністю витримати велике корисне навантаження.
- Як і алюмінієва бортова платформа, такі самоскиди або причіпна техніка із алюмінієвими кузовами із часом не так схильні до корозії або іржі, як їх сталеві аналоги.
- Триваліший термін експлуатації та мінімальна потреба в плановому сервісі та позаплановому ремонті – довгий термін служби в поєднанні з низькими експлуатаційними витратами є відчутною перевагою в сучасних реаліях діяльності аграрних підприємств, суттєво збіднілих за час війни.
- Виробники зерновозів стверджують, що алюмінієві зерновози набагато простіше і менш витратно виробляти. Висока рентабельність надає самоскидам-зерновозам з алюмінію конкурентну перевагу в питанні збуту сталевих аналогів.
Що стосується традиційних сталевих кузовів для транспортування зерна, вони залишаються основним транспортом там, де на перший план висувають такі переваги вантажної спецтехніки, як надійність і довговічність, адже сталь, не зважаючи на схильність до появи іржі, завжди буде міцніша за алюміній.
У кузовів з алюмінію є і недоліки:
- Алюмінієві самоскиди зерновози не такі міцні, як із сталі.
- Внаслідок легкої ваги, такі зерновози більше залежать від поривів вітру та бокового вітру, тому до їх експлуатації слід ставитись з особливою обережністю.
- Зерновоз з алюмінію можна легко пошкодити, якщо кузови не завантажені та не закріплені належним чином.
Який зерновоз кращий: метал чи алюміній. Вибір між масою та легкістю конструкції
Зерновози з алюмінію, які завдяки невеликій вазі та легкості конструкції, матимуть більшу вантажопідйомність в порівнянні із сталевим аналогом з ідентичними габаритами, застосовують не тільки в сільському господарстві для транспортування сухого сипкого вантажу (збіжжя, добрива та ін.), а й у промисловості, де потрібно перевозити важку техніку, сипкі будматеріали (щебінь, гравій, бетон тощо).
Як було зазначено вище, зерновози з алюмінієвими кузовами важать менше, ніж сталеві, тому матимуть набагато більшу вантажопідйомність при збереженні невеликої ваги. Чому так важливо зменшити вагу транспорту і збільшити вантажопідйомність вантажівки, яка везе зерно? В Україні, як і в країнах ЄС, велику увагу приділяють дотриманню габаритно-вагових норм на дорогах. Перевантаження зерновозів – це «національна традиція» наших перевізників, від якої намагаються відучити за допомогою штрафів, які виникають під час габаритно-вагового контролю та виявлення перевантаження. Від звички перевантажувати кузов зайвими 1-5 тоннами збіжжя важко одразу відмовитись, тому полегшена конструкція алюмінієвого самоскида-зерновоза може «врятувати» водія від штрафних санкцій за перевантаження.
Скільки тоннажу може перевозити зерновоз без перевантаження за результатами габаритно-вагового контролю?
Допустима вага при перевезенні сільськогосподарської продукції в самоскиді-зерновозі складає 20–25 т. Автопотяг може важити до 40 т (якщо GVW автомобіля від 15 до 17 т), розподіл навантаження на осі наступні: до 11/16/22 т – на одиночну/ здвоєну/ зтроєну відповідно.
Закон про габаритно-ваговий контроль № 1047 від 11.09 2019 р. за перевищення гранично допустимої ваги вантажу оштрафує порушника в діапазоні 8500-34000 грн (500–2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян): перевантаження 5–10%/10–20%/>20% – 8500/17000/34000 грн. відповідно).
Фото – власні, партнерські та інтернет.