На які технічні характеристики і умови використання треба звернути увагу, коли потрібно обрати та купити автокран?

08.06.2023

Тижнем раніше обговорювали, в яких випадках варто віддати перевагу тросовим кранам-маніпуляторам, а коли – шарнірним крано-маніпуляторним установкам. Настала черга дізнатись, які мають бути технічні характеристики автомобільних кранів залежно від умов використання кранової спецтехніки.

Нагадуємо, що компанія “УкрАвтоКомплект” пропонує автомобільні крани XCMG на спеціальних шасі (вантажопідйомність від 8 до 50 тонн, а під замовлення можна придбати кран з вантажопідйомністю понад 50 т). Також ми можемо запропонувати купити автокрани Zoomlion на шасі JAC або інших відомих вантажних брендів.

Вплив технічних характеристик на вибір моделі автокрана

Кожний стріловий автокран, як і кран-маніпулятор, має наступні технічні характеристики:

  • Максимальний вантажний момент
  • Максимальна вантажопідйомність на мінімальному вильоті стріли
  • Мінімальна вантажопідйомність на максимальному вильоті стріли
  • Максимальний горизонтальний (гідравлічний) виліт
  • Кількість секцій.

В нашому розділі «Статті» ми вже пояснювали, що в кранах-маніпуляторах основна технічна характеристика – це максимальний вантажний момент, а у автокранів основний параметр вибору – це максимальна вантажопідйомність на мінімальному вильоті стріли. Сучасні крани-маніпулятори за своїми ресурсами можна порівняти з малотоннажними традиційними автокранами, що мають вантажопідйомність 10-16 тонн. Але реалії сьогодення диктують необхідність купити автокран зі значно більшою вантажопідйомністю – від 25-30 тонн та значно вище. Все частіше підприємства середнього та великого бізнесу замовляють автокрани з вантажопідйомністю 30, 40, 50 тонн, також спостерігається зріст попиту на великовантажні кранові установки від 100 тонн та вище, навіть більше як 1000 т.

Окрім максимальної вантажопідйомністі, основної технічної характеристики, стрілові автокрани також мають такі важливі для користувача параметри, як:

  • Виліт телескопічної стріли (це вище згадана характеристика – максимальний горизонтальний (гідравлічний) виліт).
  • Довжина основної стріли автокрана
  • Наявність подовжувача стріли (так званий гусьок, який дає змогу працювати з вантажами біля важкодоступних місць, наприклад, балкони, вікна, горища на даху будівлі)
  • База виносних опор, а також відстань між передніми та задніми виносними опорами
  • Глибина «зіва» кранової гачкової підвіски
  • На яку висоту і з якою швидкістю може підійматись та опускатись вантаж (див. такі параметри, як максимальна висота підйому, час підйому та висування стріли).

А ще для кожного кранівника основним документом для остаточного вибору потрібної моделі автокрана є графічні вантажовисотні характеристики, які наочно дають розуміння, яке допустиме навантаження витримає кранова стріла на певній висоті і на такій відстані від машини (виліт стріли в межах діапазону мінімального і максимального вильоту).


Як впливає тип та розміри вантажів на вибір моделі автокрана

Коли вантажі мають компактну форму, то їх надзвичайно легко зафіксувати стропами і виконати вантажно-розвантажувальні роботи. Але набагато важче зафіксувати вантажі, які:

  • мають нестандартні форми
  • мають великі габарити
  • мають велику вагу
  • виготовлені із специфічних матеріалів (наприклад, м`який металопрокат).

З такими вантажами має працювати більш потужна кранова спецтехніка або навіть декілька автокранів одночасно.


Які фактори впливають на роботу автокрана

На роботу автокранів суттєво впливають такі фактори, як:

  1. Архітектура місцевості (наявність котлованів, траншей, пологих схилів тощо).
  2. Наявність поряд з місцем роботи опор ЛЕП (сучасні автокрани задля власної безпеки та безпеки кранівників мають багато вбудованої електроніки, яка має автоматично блокувати роботу установки, як тільки стріла матиме критичну відстань до найближчої опори ЛЕП. Обов`язково докладніше розкажемо, як безпечно експлуатувати автокрани).
  3. Погодні умови (окремо розкажемо, як правильно експлуатувати автокрани, крани-маніпулятори та автовишки в холодну пору року).

Більш детально зупинимось на першому пункті стосовно особливостей місцевості, яка може вплинути на роботу автокрана. Котлован, траншея і навіть невеликий пологий схил суттєво впливають на стійкість крана на поверхні землі – якщо автокран буде занадто близько знаходитись біля схилу, існує досить великий ризик, що машина з крановою установкою перекинеться або сповзе в яму.

Ті працівники, які професійно навчаються на операторів-кранівників, мають знати, що відстань автокрана до найближчого схилу траншеї або котловану залежить від:

  • типу ґрунту (глина, пісок з гравієм, лісовий сухий ґрунт, сухий пісок тощо)
  • глибини ями (котловану або траншеї).

Наприклад, автокран має бути на безпечній відстані 1,5 м від глиняного котловану з глибиною 2 м, тоді як значно небезпечніша яма з піску глибиною 5 м – біля такого котловану автокран має знаходитись не ближче за 6 м. Такі практичні поради з цифрами надають досвідчені оператори кранової спецтехніки, суть яких зводиться до простих правил: якщо котлован викопано на сухих, хистких ґрунтах, то до глибини котловану додати 1 м, це і буде найближча безпечна відстань, на яку може наблизитись до ями наш автокран. Якщо ґрунти в’язкі або щільні, то до такої ями можна під`їхати і ближче, достатньо відстані, яка дорівнюватиме 70-75% від значення глибини ями.

Світлини: джерело інтернет