Що таке кран маніпулятор – розкриття сутності та функцій

10.01.2024

В цьому матеріалі ми намагатимемось консолідувати всі, раніше подані матеріали на тему «Що таке кран маніпулятор?»

В нашому розділі «Статті» ми вже неодноразово писали як важливо нові та сучасні крани-маніпулятори купити в Україні та встановити їх на такі вантажні автомобілі, як:

  • Вантажні шасі
  • Сідлові тягачі
  • Бортові автомобілі
  • Евакуатори-автовози
  • Самоскиди
  • Сміттєвози
  • Вакуумні машини
  • Причіпна техніка та інший транспорт (наприклад, трактори або вантажні судноплавні засоби).

Вантажівка, на яку встановлено шарнірний або тросовий кран маніпулятор: що робить і чим краща за звичайний автокран?

Крано-маніпуляторні установки, як і звичайні автокрани, належать до групи підйомних механізмів. До підйомних механізмів також входять і автогідропідйомники, але їх сутність – робота людей на висоті, тоді як крано-маніпуляторні та кранові установки мають працювати з «неживими» вантажами, як то будматеріали, збіжжя, добрива, споживчі товари та ін.

Будь-який кран-маніпулятор підіймає вантажі на певну відстань або висоту

Якщо проаналізувати, з чого складається кран маніпулятор і автокран, то ми обов`язково знайдемо багато схожих конструктивних елементів, як то крановий гак, телескопічна стріла, висувні опори (так звані аутригери) аби придати стійке положення автівці з крановою установкою (кран-маніпулятор або автокран).

Раніше вже ми пояснювали і доволі докладно, що за типом стріли крано-маніпуляторні установки можуть бути шарнірно-зчленованими або тросовими. Як пам`ятають наші найуважніші читачі і справжні експерти в крановій спецтехніці, шарнірний кран-маніпулятор має стрілу, яка в транспортному стані нагадує літеру Z, тоді як тросова крано-маніпуляторна установка, по-перше, має L-подібну стрілу, а по-друге, вона зовні дуже нагадує стрілу традиційного автомобільного крана.

Не зважаючи на певну «спорідненість» конструкції автокрана і крано-маніпуляторної установки, а також повний збіг спільних технічних характеристик (максимальний вантажний момент, максимальний гідравлічний виліт, вантажопідйомність на мінімальному та максимальному вильоті стріли, кількість секцій тощо), все ж таки ці підйомні механізми мають суттєву різницю:

  • Автокрани розраховано на інтенсивну роботу з багатотонними вантажами і застосовуються там, де, насамперед, головна роль кранової установки – часте виконання вантажно-розвантажувальних робіт.
  • А ось для чого потрібен кран маніпулятор на вантажному автомобілі, стає одразу зрозумілим та конче необхідним представникам малих та середніх бізнесів, які пов`язані не тільки з вантажно-розвантажувальними роботами помірної інтенсивності з не дуже важкими вантажами, а й з вантажними перевезеннями. Ось в цьому і полягає суттєва різниця крана і транспорту з краном-маніпулятором – автокран може працювати тільки як потужний підйомний механізм (для доставки самого вантажу знадобиться додатковий транспорт), а кран-маніпулятор може бути частиною вантажівки, яка і перевозить вантаж, і розвантажує або завантажує його.

Де і для чого потрібен кран маніпулятор: роль та складова у сучасних видах бізнесу

Найбільш вдалі та поширені приклади застосування крано-маніпуляторних установок у складі вантажної авто і спецтехніки:

  • Кран-маніпулятор за кабіною вантажівки допоможе виконати завантаження і розвантаження змісту кузова бортової платформи.
  • Якщо у вас є автопотяг, який складається з основного бортового авто і причепа, то установіть кран-маніпулятор на задньому звисанні основної вантажівки – тоді ваша крано-маніпуляторна установка зможе працювати в декількох напрямах, обслуговуючи як вантажівку, так і кузов причепа.
  • На платформи для транспортування автівок (мова йде про автовози або евакуатори) за кабіною встановлюють крани-маніпуляторні установки з так званих евакуаторних серій, за допомогою яких будуть затягувати на платформу евакуатора транспортні засоби: пошкоджені внаслідок ДТП, заарештовані через невдале паркування або ті, що не варто транспортувати власним ходом (наприклад, раритетні авто або техніка на гусеничній ході).
  • Сміттєвози із бічним або заднім розвантаженням часто оснащують крано-маніпуляторними установками, які допомагають підіймати контейнери для збору відходів.
  • Є крани-маніпулятори і в інших видах комунальної спецтехніки.
  • Агропромисловий комплекс та будівельна галузь часто вимагає використання самоскидів із заднім та бічним напрямом розвантаженням. Самоскиди напрочуд легко розвантажуються завдяки гідравліці, яка перекидає кузов у потрібному напрямі (назад, праворуч або ліворуч). А ось завдяки наявності за кабіною крано-маніпуляторної установки у вас не буде проблем і з швидким завантаженням самоскида, додатковий підйомний механізм не знадобиться, адже ваша вантажівка одразу матиме все необхідне.

Окрім використання кранів-маніпуляторів як підйомних механізмів з традиційним крановим гаком, заміна гака на інші види захватів дає змогу застосовувати вантажні автомобілі, трактори та інші транспортні засоби з кранами-маніпулятори в таких галузях, як:

  • Лісозаготівля (використання так званого лісового захвату)
  • Вище згадані евакуатори-автовози
  • Комунальне господарство (мультищелепний грейфер дасть змогу збирати сміття нестандартної форми, наприклад, крупні листи картону та сипкі вантажі)
  • Використання на будівництві вилкових захватів для роботи з вантажами у палетах на стандартних піддонах
  • Транспортні перевезення – пристрої для фіксування та розвантаження контейнерів
  • Використання шнекового обладнання на стрілі крано-маніпуляторної установки в бурокранах.

Примітка: цікаво, що, замінюючи в крані-маніпуляторі крановий гак на робочий кошик автовишки, є можливість застосування крана-маніпулятора в якості автогідропідйомника. Проте, в нашій країні є ряд законодавчих обмежень, які ускладнюють такий умовно безпечний варіант експлуатації кранів-маніпуляторів. Тому радимо обрати справжній варіант телескопічної або комбінованої автовишки для того, щоб мати можливість підняти не просто вантажі, а персонал.


Фото – власні, партнерські та інтернет.